Jak stworzyć interesujący kwestionariusz i zwiększyć response rate ankiety
Przy samodzielnym tworzeniu badań w aplikacjach do samodzielnej ankietyzacji online jak np. SurvGo najważniejsze jest przygotowanie dobrego kwestionariusza. Poniżej przedstawimy kilka zasad, którymi warto kierować się przy tworzeniu ankiety.
Zdefiniowanie problemu badawczego
Najważniejszym punktem w przygotowaniu kwestionariusza jest definicja problemu badawczego. Aby badanie odniosło sukces, musi odpowiedź na problem badawczy. Czym jest jednak problem badawczy? Dla każdego badacza będzie to inna rzecz, pomocne w zdefiniowaniu problemu i znalezieniu sedna badania może okazać się zadanie sobie paru pytań, np. czego chce się dowiedzieć z badania, jakie informacje są niezbędne do podjęcia kluczowej decyzji w przedsiębiorstwie, jakie wnioski chce wyciągnąć z badania. Kwestionariusz należy skonstruować na podstawie wcześniej zadanych sobie pytań.
Przygotowanie ankiety
Tworząc ankietę przyjazną dla respondentów w programie do samodzielnego prowadzenia badań online SurvGo, na pierwszej stronie warto poinformować ankietowanych o tematyce badania, celu badania i przewidywanym czasie wypełniania ankiety. Taki zabieg pozwoli respondentom na decyzje czy w danej chwili mogą poświęcić odpowiednią ilość czasu i zwiększy wskaźnik wypełnionych ankiet.
Przygotowując kwestionariusz, należy też zastanowić się również nad długością i różnorodnością ankiety. Response rate jest znacznie większy w przypadku ankiet krótszych, w których zastosowano różne formy pytań. SurvGo posiada aż kilkanaście różnych widgetów pozwalających zadawać pytania otwarte, pytania jednokrotnego wyboru, pytania o liczbę, macierze pytań, a nawet clicktracking.
Projektując ankietę, warto zastanowić się również nad kolejnością pytań. Pytania ogólne oraz pytania najprostsze powinny rozpoczynać ankietę, takie pytania zachęcają ankietowanego do kontynuacji badania i wprowadzają w temat badania.
W celu zwiększenia response rate warto stosować również pytania warunkowe, pytania te pojawiają się bądź też znikają zależnie od wcześniej udzielonych przez respondenta odpowiedzi. Taki zabieg znacznie skraca czas wypełniania ankiety.
Niedocenianą częścią ankiety jest również metryka, jeśli chcesz na podstawie zebranych danych przeprowadzić obliczenia statystyczne i stworzyć raport badawczy z wszystkimi ważnymi wnioskami warto do badania dodać metrykę. Przykładową metrykę znajdziesz w szablonach ankiet SurvGo, tworząc ankietę w tym systemie, możesz rozpocząć tworzenie badania od wybrania wzoru ankiety – metryka, a następnie dodać swoje pytania pod metryką. Zbierając dane socjodemograficzne respondentów, jesteś w stanie zidentyfikować swoją grupę docelową oraz sprawdzić różnice w postrzeganiu osób młodych i starszy, kobiet lub mężczyzn itd.
Samodzielna realizacja badania w programie
Przed decyzją o przeprowadzeniu badania ankietowego CAWI warto przetestować program, w którym zrealizujemy badanie. SurvGo posiada 14-dniowy okres próbny, podczas którego możesz przetestować wszystkie funkcje systemu.
SurvGo od innych programów do realizacji badań odróżnia możliwość skorzystania z bazy panelistów panelu Badanie-Opinii.pl. Realizując badanie, możesz wybrać badanie realizowane na samych panelistach lub badanie ankietowe realizowane na własnej grupie ankietowanych. Od niedawna w przypadku braku zainteresowania respondentów wypełnianiem ankiety system SurvGo obok dodatkowych opcji takich jak obliczenia statystyczne czy przygotowanie raportu badawczego możesz zamówić dodatkowych respondentów z panelu Badanie-Opinii.pl
(FAQ)
W tego typu badaniu niemalże obowiązkowe jest zadanie trzech kluczowych pytań: 1. Na ile prawdopodobne jest, że poleci Pan/i nasze usługi/produkty swoim bliskim i znajomym?; 2. Co sprawiło, że ocenił/a Pan/i tak nisko? - pytanie warunkujące w przypadku niskiej oceny; 3. Co moglibyśmy poprawić? - pytanie otwarte, aby klienci mogli swobodnie wyrazić swoją opinię.
Wskaźnik poleceń NPS (Net Promoter Score) to pomiar lojalności klientów poprzez zadanie pytania o to, jak bardzo prawdopodobne jest, że polecą Twoją firmę bądź usługę. Dzięki podziale klientów wg odpowiedzi na: promotorów (odpowiedzi od 9-10), klientów biernych (7-8) i krytyków (1-6), możesz szybko określić w jakim stopniu klienci zadowoleni są ze skorzystania z Twoich usług.
Warto na pierwszej stronie ankiety poinformować ankietowanych o tematyce badania, celu i przewidywanym czasie wypełnienia ankiety. Skrócenie ankiet i zastosowanie różnych form pytań, takich jak pytania otwarte, jednokrotnego wyboru czy clicktracking, może zwiększyć response rate.