Ankieta do doktoratu i jej zastosowania
Ankieta online to idealne narzędzie badawcze do wykorzystania w pracy doktorskiej. Pozwala ona uatrakcyjnić pracę naukową oraz uzyskać rzetelne dane. Warto zwrócić uwagę, że prace naukowe są częściej lepiej oceniane, jeśli umożliwiają wyczerpanie tematu badawczego za pomocą zróżnicowanych metod badawczych. Specyfika ankietyzacji online umożliwia na szybką interpretację i uzyskanie różnorodnych danych.
Struktura metodologiczna badania ankietowe pozwala na dotarcie do dużych grup odbiorców oraz stanowi dla nich atrakcyjną formę przy udzielaniu swojej opinii. Podnosi to więc response rate udzielanych wywiadów w realizowanym badaniu.
Opracowując ankiety online, należy pamiętać, że kwestionariusz nie jest jedynym istotnym elementem. W pierwszej kolejności realizując badanie ankietowe w pracy naukowej, należy ustalić cel badania oraz jakie obszary badawcze chcemy zbadać. Dzięki powyższym ustaleniom będziemy mogli w odpowiedni sposób sformułować grupę docelową respondentów. Stanowi to istotny czynnik, ponieważ źle dobrana grupa docelowa może zafałszować nam uzyskane dane lub sprawić, że nie będą one wystarczającą rzetelne. Sformułowanie odpowiedniej grupy docelowej umożliwia w badaniu na stworzenie próby badawczej, a więc wskazaniu odsetka poszczególnych profili respondentów w oparciu o ich cechy socjodemograficzne oraz psychodemograficzne. Określa się je w kwestionariuszu za pomocą pytań metrycznych, w których respondent wskazuje m.in. swoją płeć, wiek, dochodów w gospodarstwie domowym, czy wielkość zamieszkiwanej miejscowości. Charakterystyka respondentów może być również oparta o bardziej precyzyjne czynniki jak np. preferencje zakupowe ankietowanych. Tworząc ankietę do pracy doktorskiej, kluczowym jest odpowiednie formułowanie pytań badawczych. Powinny się one odnosić do zagadnienia badawczego i być tworzone od ogółu do szczegółu. Kluczowym jest również odpowiednie dobranie rodzaju pytania, np. wielokrotnego wyboru, macierzowego, czy rankingowego. Jeśli mamy problem z ułożeniem naszego kwestionariusza ankiety, warto rozważyć skorzystanie z gotowego przykładu ankiety w programie do ankiet SurvGo™.
Korzyści ze stosowania ankiet online do pracy doktorskiej
Ankiety online mają wiele zalet jako narzędzie badawcze. Za ich wykorzystaniem przemawia niska cena, szybkość realizacji badania oraz możliwość zebrania opinii nawet od dużych grup respondentów. W kwestionariuszu ankiety możemy uwzględnić logikę pytań (pytania warunkowe), czyli zadawanie kolejnych pytań respondentowi w zależności od wcześniej udzielonych odpowiedzi. Pozwala to na badanie wielu obszarów badawczych, przy jednoczesnym ograniczeniu do niezbędnego minimum liczy pytań dla poszczególnych grup ankietowanych. Ankiety online w pracy to wiele korzyści:
- Wygoda w prezentacji wyników
- Przystępna analiza
- Łatwe dotarcie do respondentów
- Prostota realizacji
- Prosta metodologia realizacji
- Dostęp do wyników badania w czasie rzeczywistym
- Elastyczność w realizacji
Jak stworzyć ankietę do pracy naukowej
Niezależnie czy tworzymy ankietę samodzielnie lub czy korzystamy ze wsparcia profesjonalnej agencji badawczej, musimy zwrócić uwagę, aby nasza ankieta spełniała kilka warunków. Musi się ona odnosić do założonego problemu badawczego, jak i odpowiadać na zakładane hipotezy badawcze. Należy również określić próbę badawczą — jej wielkość oraz poszczególne segmenty charakterystyki. Istotnym krokiem jest także ustalenie czasu realizacji badania, żeby móc lepiej kontrolować jego prawidłowy przebieg. Tworząc ankietę, zwróćmy ponadto uwagę, czy zawarte w kwestionariuszu pytania potrafią dostarczyć nam mierzalnych danych. Warto w tym celu wykorzystać pytania wskaźnikowe (np. ze skalą odpowiedzi). W przypadku prac naukowych niezbędne będzie również wykonanie obliczeń statystycznych.
Przeprowadzając badanie ankietowe na potrzeby pracy doktorskiej warto rozważyć jego profesjonalną realizację przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®, które zapewnia:
- Dobranie odpowiedniej metodologii badawczej
- Opracowanie kwestionariusza ankiety
- Konsultację narzędzia badawczego
- Pilotaż badania
- Opracowanie analiz statystycznych oraz raportu badawczego
- Dostęp do respondentów z panelu badawczego
- Realizację badania zgodnie z przepisami RODO
Ankiety online – samodzielna realizacja w programie do ankiet
Ankietyzację na potrzeby pracy naukowej można również zrealizować samodzielnie w programie do ankiet SurvGo™. Wymaga to odrobiny wiedzy badawczej i poświęcenia chwili czasu. Samodzielna realizacja ankiet online jest prosta i tańsza. Kwestionariusz ankiety tworzymy za pomocą intuicyjnego kreatora ankiety, dzięki czemu nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Umożliwia ona na stworzenie nieskomplikowanej próby badawczej i ekspresową realizację w panelu badawczym wśród ponad 200 tys. panelistów. Samodzielnie przeprowadzając badanie, zachowujemy pełnią kontrolę nad nim, a wyniki otrzymujemy w czasie rzeczywistym. Wśród dostępnych wyników w programie do ankiet SurvGo™ znajdziemy rozkład odpowiedzi, krzyżowanie pytań, jak i możliwość eksportu bazy odpowiedzi do pliku Excel oraz rozkładu odpowiedzi do pliku Word.
Niezależnie od wybranej opcji (samodzielna realizacja lub przez agencje badawczą) ankiety online to możliwość uzyskania wartościowych danych w ekspresowym czasie i przystępnej cenie, wzbogacając przygotowywaną pracę naukową.
Potrzebujesz wsparcia w stworzeniu profesjonalnego kwestionariusza? A może chcesz zlecić specjalistom przeprowadzenie ankiety i analizę otrzymanych wyników? Skorzystaj z oferty Badania Opinii.
(FAQ)
Wyniki badania dostępne są w zakładce “Przegląd odpowiedzi”, a bazę wyników możesz pobrać w każdym momencie badania, klikając u góry “Export”.
Oczywiście, napisz do nas na [email protected], a pomożemy rozwiązać sprawę.
Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® oferuje profesjonalne wsparcie w doborze metodyki badawczej, opracowaniu kwestionariusza, pilotażu badania, analizie statystycznej oraz dostępie do respondentów z panelu badawczego.